rybnik

Přímo u penzionu začíná unikátní 16ti kilometrová inline a cykostezka, která Vás zavede do městských lesů. Okruh byl vybudován v roce 2015, a jak již bylo zmíněno, v České republice je unikátní tím, že jeho trasa vede v celé délce lesem. Díky příznivému profilu je okruh vhodný i pro začínající bruslaře, děti a vozíčkáře. K dispozici je několik odpočívadel, občerstvení a dokonce i krytá ohniště pro případ, že by jste si po cestě chtěli něco ugrilovat. Ke sportovnímu vyžití v nejbližším okolí náleží tenisové hřiště, paintballové hřiště, jízdárna, sportovní studio GoMan-go, kuželna i bowling.

Ke koupání doporučujeme Stříbrný rybník, a když Vás omrzí voda, tak můžete přímo zde poměřit své síly v lanovém centru.

V Malšovicích naleznete poštu, bankomat, potraviny a za rohem Nákupní centrum Futurum. Vše je v rozmezí 15 - 20 minut chůze.

rybnik

To, co dělá naše okolí výjimečné, je příroda okolo nás. Po chutné snídani stačí udělat pár kroků a ocitáte se v pohádkovém lese plném zajímavých míst.
Za všechny můžeme jmenovat:

POHÁDKOVÁ STEZKA
Královéhradeckými lesy vede unikání pohádková stezka plná příběhů, které skrývají mnoho lesních ponaučení a tajemství. Trasa dlouhá přibližně 2,5 km se vine od Mazurovy chalupy a končí u rybníka Výskyt. Návštěvníci se v krásné přírodě postupně seznámí s pohádkami a postavičkami výtvarnice a spisovatelky Marty Pohnerové, jako jsou například drak Větvička, kouzelník Šišule či borůvková víla. Jednotlivé pohádky na panelech doprovází postavičky vyřezané místním řezbářem.

Další info...

lesni cesta
rytirske hradiste

RYTÍŘSKÉ HRADIŠTĚ
Nedaleko rybníků Kříž a Češík v okolí lesního hřbitova se nachází unikátní přírodní dětský park Rytířské hradiště. Zde mohou malí i velcí návštěvníci obdivovat rytíře, princezny, ale i čarodějnice a jiné pohádkové postavy. Hradiště umožňuje pozorovat okolní lesy pohledem z hradní věže či využít pískoviště, bludiště s prolézačkami nebo si opéct buřty na ohništi. Hradiště je vyzdobeno kresbami dětí z výtvarné školy paní Marty Pohnerové a dřevořezbami řezbáře pana Miroslava Kříže. Cesta k hradišti je dobře značená, nenáročná a vhodná jak pro kočárky, tak i pro hendikepované.

K rytířskému hradišti jsou značeny dvě trasy - první, vhodná spíše pro kočárky a hendikepované, vede od Zděné boudy okolo rybníčka Češík (délka 1 km), druhá, charakterem spíše lesní pěšina, je značena od Zděné boudy okolo naturálního pohřebiště (délka 700 m). Obě trasy naleznete vyznačeny ve fotogalerii níže.

Stavba rytířského staveniště byla ukončena v roce 2014, stále ale doplňujeme vnitřní prostor i okolí o nové vzdělávací a herní prvky, jako je například interaktivní věž, dendrofon nebo malé zastavení věnované rozkladu odpadu v přírodě.

Přístup do areálu je možný celoročně, vstup není omezen žádnou provozní dobou.

Další info...

rytirske hradiste

MAZUROVA CHALUPA
Největším objektem s rekreačním zázemím na území královéhradeckých lesů je Mazurova chalupa poblíž Hoděšovic. Historicky zde stály chalupy dvě a to již před 250 lety. Jednu z nich vlastnil i sedlák Josef Mazura, později se z ní stala dřevěná hájenka. Zchrátralý objekt se dočkal kompletní rekonstrukce až v letech 2008 - 2009. U Mazurovy chalupy se nachází začátek pohádkové stezky.

Okolí Mazurovy chalupy je zařazeno mezi evropsky významné lokality a v roce 2002 bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Chalupa je proto vyhledávanou a oblíbenou výhlední zastávkou, ležící na hlavních cyklotrasách vedoucích z nedalekého města Hradec Králové.

Více info...

mazurova chalupa
černoch

STEZKY PRO VOZÍČKÁŘE
Komplex městských lesů na okraji Hradce Králové nabízí řadu možností pohybu v přírodě. V pořadí čtvrtá (v ČR) značená trasa pro vozíčkáře umožní přiblížit tento prostor i tělesně postiženým. Připraveny jsou dvě trasy - modrá od Lesního hřbitova k rybníku Výskyt a červená z Nového Hradece Králové lesními cestami opět k rybníku Výskyt. Značené trasy dávají možnost jejich vzájemné kombinace a také možnost najít si vlastní trasy s napojením na značené stezky. Pro vozíčkáře jsou také vhodné všechny asfaltové lesní cesty.

Trasa modrá - začínající na konečné autobusu č. 9 u Lesního hřbitova, kde je rovněž veřejné parkoviště a vede po asfaltové cestě k rozcestní ve Vlčích jámách, kde křižuje trasu červenou. Pokračuje k dalšímu rozcestí U Dvou šraňků. Odbočuje doleva spolu s červenou pěší trasou a pokračují společně až k rybníku Výskyt (3 km).

Trasa červená - na tuto trasu lze nastoupit již na konečné autobusů č. 1 a 2 na Novém Hradci Králové, odkud se spolu se zelenou pěší trasou dostanete Přemyslovou ulicí a kolem ředitelství Městských lesů HK a. s. k lávce (před lávkou naleznete malé parkoviště) nad silnicí R35. Za lávkou vede cesta lesními cestami na rozcestí ve Vlčích jámách, kde kříží modrou trasu, a pokračuje lesními cestami na rozcestí U Svinar. Trasa dále vede spolu s červenou značkou cca 300 m, pak odbočuje doprava a stále po lesních cestách se dostanete na rozcestí u rybníku Výskyt (11 km).

Trasy pro vozíčkáře jsou vyznačeny na turistické mapě Mětských lesů oranžovou přerušovanou čárou.

Další info...

černoch

TURISTICKÉ CESTY VLÁČKEM
Do mětských lesů můžete vyrazit pěšky, na kole, bruslích i koloběžce. těm, kteří si chtějí naše lesy prohlédnout, ale na delší výlet si netroufají, se nabízí možnost jet do lesta turistickým vláčkem a užít si projížďku s výkladem. Jízdy vláčku pro veřejnost realizuje Hradecká lesní a dřevařská společnost a. s. ve spolupráci s naší společností a Dopravním podnikem města Hradce Králové a. s. vždy v pondělí. V nabídce jsou dvě trasy, které se snaží obsáhnout turisticky nejzajímavější místa lesů. Kapacita vláčku je 36 míst, doporučujeme tedy rezervaci předem.

Další info...

mapa
prasatko

OBORA S DIVOKÝMI PRASATY, MUFLONY A DAŇKY
Královehradecké městské lesy vybudovaly novou oboru pro daňky. Nedaleko hájovny U Dvou šraňků jsou tak hned dva výběhy - nový pro daňky a starší pro divočáky, který je mezi lidmi velmi oblíbený a divoká prasata tam chodí krmit denně desítky lidí. Divoká prasata lze pozorovat i krmit z bezprostřední vzdálenosti, což je zážitek nejen pro děti, ale i dospělé návštěvníky lesa.

Mapa...

prasatko

ZAJÍMAVÁ MÍSTA V LESE

Smírčí kříž
Ve středkověku byla možnost při trestáí provinilců uplatnit systém tzv. smírčího práva, kdy byl provinilci uložen úkol, kterým odčinil svůj zločin. Takovým úkolem mohlo být i vytesání a vztyčení kamenného kříže na místě, kde byl zločin spáchán.

Kříž se nachází v blízkosti místa „Na Haltýři” po pravé straně při cestě z Bělče do Svinar, na tzv. Bělečské cestě (dnes je zde značena červená turistická trasa). Na kameni je vytesaný kříž, dvě sekyrky, položené přes jeho ramena a zašlý nápis asi ze 16. století. Podle pověsti šli dva tovaryši koupit tele do Bělče a když se vraceli, začali se o ně hádat. Přitom se vzájemně zabili. Na paměť tomuto činu, byl zde umístěn pomníček. Kámen s vytesaným křížem je chráněn jako nemovitá kulturní památka.

Další info...

3hlavy
paroháč

Císařská studánka
Císařskou studánku naleznete na trase zelené turistické značky nedaleko Pomníku myslivců. V její blízkosti je také PP Císařská studánka, kde můžete obdivovat cca 170 let staré torzo smíšeného porostu buků, borovic a smrků s přimísenými duby a břízami.

V roce 1875 lesmistr František Rotter postavil zde u studánky tříhrannou kapličku na památku výročí svatby císaře Františka Josefa I. s jeho sestřenicí Alžbětou Bavorskou (svatba se udála 24. dubna 1854). Od té doby se tu říká „U Císařské studánky”. Původní mramorová deska s nápisem, zasazená ve zdi kapličky, bohužel zmizela již před rokem 1928. Možná se tak stalo na konci monarchie v roce 1918, kdy byly odstraňovány symboly spojené s Habsuburky a císařstvím.

V období před rokem 1989 byly prameny studánky poškozeny nevhodnou meliorací. Naše společnost znovu obnovila stav za pomoci dotace Programu rozvoje venkova v roce 2014 a přivedla vodu zpět do studánky.

paroháč

Krytý dub
Tato zvlášnost se nachází při cestě z Bělečka do Bělče. Kmen obrovského dubu nesl kdysi mohutnou korunu, nyní však je zbytek zakryt šindelovou střechou. Do současné podoby byl upraven v roce 1897. Při kácení byla ponechána spodní část do výše 2,7 m. Přímo do vykotlaného kmene je možné vejít vylámaným otvorem. Dub měřil v obvodu úctyhodných 4,58 m.

červenožlutá
srnčí

Pomník kalamitám
Pomník kalamitám naleznete 70 m nad rybníkem Výskyt. Jedná se o strom postavený do země kořeny vzhůru, aby tak připomínal sílu letní bouře z 5. července roku 2012. Tehdy zasáhla hradecké lesy velká větrná kalamita, jíž padlo za oběť cca 74 000 kubíků dříví na zhruba 200 hektarech. Nejvíce byl zasažen pás porostů táhnoucí se středem městských lesů od severu k jihu, v jeho pomyslném středu se nachází právě rybník Výskyt.

Na místě naleznete nejen již zmíněný kmen, ale také pamětní desku a naučnou tabuli, kde se dozvíte více o této, ale i dalších větrných kalamitách, které v minulosti městské lesy zasáhly.

srnčí

Domeček U Pěti ježků
Domeček U Pěti ježků naleznete na trase pohádkové stezky nad PR Mazurovy chalupy. Kromě prolézačky z dutých kmenů ve tvaru domečku vybudované v roce 2015 tu můžete posedět, opéci si na ohni buřty nebo si na lesním dendrofonu vyzkoušet, jak zní různé druhy dřeva.

Zděná Bouda - ideální výchozí bod pro podnikání výprav do městských lesů!

červenožlutá